• Sportspharma
  • Manager-shoppen
  • HyggeGaver - Kun for Livsnydere
  • Puma

Se alle samarbejdspartnere...

  • Kan du ikke læse bladet
  • Kan du ikke læse bladet

Se alle job opslag

Alternative flash content

Requirements

Get Adobe Flash player

Øvelse

Taktisk træning.
Aldersgruppe: U15- og op efter.
Valencia C.F. At spille i overtal.

Valencia C.F. At spille i overtal.


At spille medspilleren fri.

Tryk på billedet for at hente Øvelsen som PDF, findes også under Øvelser DTU

Fodboldmagasinet Træning udkommer

Foråret er her - og det samme er Dansk Træner Unions medlemdblad.





Foråret er her - og det samme er Dansk Træner Unions medlemdblad.
I det nye nummer fortæller vi historier om et dansk fodboldhold, der spiller med danske sponsorer - men 10.000 kilometer fra Danmark - i Singapore.
Her - og i andre lande i Asien - er der danske hold under Vikings-navnet.
Men vi fortæller også nyt fra DTU's generalforsamling, og om Store Trænerdag, årets fynske serietræner og seminaret i Tommerup.
Der er masser af gode træningsøvelser - og du kan se mere om sommerens helt store fodboldbegivenhed på dansk grund - U21 EM.

Hold øje med posten :)

Bog Tip!

  • Bogpriser - Vind eller forsvind
  • Bogpriser.dk - Fra pyramiden til 4-4-2
  • Targetman.dk - Den spanske måde
  • Bogpriser - Idrætsledelse
  • bedrefodbold.com - Bedre Fodbold

Sidste nye blad

Årets anden udgave af Dansk Træner Unions medlemsblad ”Fodboldmagasinet Træning” er nu klar til at blive åbnet på medlemmernes computere - via hjemmesiden www.dtunet.dk

I bladet er fokus rettet mod Dansk Træner Unions generalforsamling, hvor formanden gennem de sidste 20 år, Richardt Sølvertorp, forlod posten – og blev afløst af den mangeårige kasserer Jørgen Hansen.

Desuden kommer man meget tæt på Jesper Grønkjær. Der er kommet en ny bog om den elegante tekniker, som tog turen fra barndomsklubben i Thisted til store klubber som Ajax, Chelsea og Athletico Madrid.

Jesper Grønkjær har fortalt mange spændende detaljer om sin karriere på et møde med fremtidens talenter, en flok elever på Hessel Gods Fodboldkostskole, som nu er blevet samarbejdspartner med...

marts 2012