ÅRETS TRÆNER 2006/07

 
         
 

KÆMPE TILLYKKE TIL ÅRETS TRÆNER STÅLE SOLBAKKEN, FCK

Ståle Solbakken på scenen i Cirkusbygningen med symbolet på, at han er Årets Træner 2007.

Årets træner 2006/2007 blev STÅLE SOLBAKKEN fra FC København. Afstemningen er foregået blandt kollegaerne, og de har klart vist hvem de ønskede der skulle have denne fornemme titel. Med meget tæt på halvdelen af de afgivne stemmer skilte STÅLE SOLBAKKEN sig ud fra de nominerede. STÅLE SOLBAKKEN har gjort et kæmpe arbejde med FCK. Der har været nogle meget store krav til ham og holdet, så presset har været stort.

STÅLE SOLBAKKEN har på alle måder ramt en stor del af de ting, der er en forudsætning for at være en dygtig træner. Jeg vil her nævne nogle af de ting der kendetegner STÅLE SOLBAKKEN:

En god træner skal have fodboldforstand – skal kunne erkende styrker og svagheder ved spillerne, og derudfra gøre dem bedre - skal kunne motivere til optimale præstationer – skal kunne indgå i kompromiser i vanskelige situationer – skal være åben overfor presse/medier uden dog, at sælge sin sjæl – skal være i balance med sig selv – skal være et helstøbt menneske – skal være en god leder.

Dette har STÅLE SOLBAKKEN levet op til, og det er helt sikkert derfor kollegaerne har valgt ham. Du kan læse en større artikel med STÅLE SOLBAKKEN i FODBOLDTRÆNING. Her vil der komme mange spændende kommentarer fra ÅRETS TRÆNER.

Endnu engang tillykke til STÅLE SOLBAKKEN og FC København. 

Med sportslig hilsen
Richardt Sølvertorp

Kendte fodboldprofiler med statuetter omkring Årets Træner: Ståle Solbakken

   
         
  Læs mere om Årets Træner    
         
  Læs mere om De nominerede      
         
  Læs mere om Årets Fodbold Award 2007